Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme?

17. februára 2018


Na tieto otázky hľadá odpoveď mnoho z nás. A jedna z hlavných postáv v novej knihe Dana Browna ich našla.

Dan Brown. Celkom určite jedna z najkontroverznejších postáv súčasnej svetovej literatúry. A jeho najnovšia kniha Pôvod na tom asi nič nezmení. Obviňovaný z vytvárania konšpirácií, nenávidený cirkvou, opovrhovaný milovníkmi kvalitnej lietatúry, no napriek tomu mnohými milovaný, o čom svedčia aj číšla jeho predajnosti. Ja sa radím k tým, ktorí si knihu od neho vždy radi prečítajú. Tešila som sa teda aj na jeho novinku Pôvod, po ktorej som siahla len pár dní po jej vydaní.
Nuž čo, zem mali zdediť pokorní, ale namiesto toho prešla do rúk mladým - technicky nadaným, tým, čo hľadia na obrazovku namiesto do vlastnej duše. 

Kniha sa číta rovnako ľahko ako jeho predošlé - dejové línie sa striedajú po kapitolách, čo vás núti stránky otáčať dovtedy, dokým ešte máte aké. Kniha sa zaoberá odpoveďami na dve základné otázky, ktoré zrejme zaujímajú každého z nás – Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme? 

Pre kultúru je to chaotický proces, keď sa má vzdať svojich božstiev. Duchovnú vieru vryjú do našej psychiky v mladom veku tí, ktorých milujeme a dôverujeme im najväčšmi - rodičia, učitelia, náboženskí vodcovia. Preto každý náboženský posun trvá celé generácie a nezaobíde sa bez úzkosti a neraz krviprelievania. 

Jedna z hlavných postáv našla na tieto otázky odpovede. Superinteligentný vedec a počítačový maniak Edmond Kirsch, ktorý je tak trocha ako Elon Musk na steroidoch, tvrdí, že vypátral náš pôvod a prišiel aj na to, ako bude vyzerať naša budúcnosť. Tieto zistenia na začiatku knihy odprezentuje predstaviteľom troch svetových náboženstiev a dráma sa môže začať.A ako sa do tohto celého zapletie Robert Langdon? Edmond bol jeho žiakom a ostali dobrými priateľmi. Edmond ho teda pozve na prezentáciu, na ktorej chce svetu oznámiť to, na čo prišiel. Ako v každej knihe Dana Browna, aj tu sa veci mierne skomplikujú (a povedať „mierne“ je naozaj ešte veľmi mierne :-)). Robert sa teda opäť vydáva po stopách záhady a snaží sa nájsť odpovede. Ako inak, spoločníčku na tejto nebezpečnej ceste mu robí opäť žena – riaditeľka Guggenheimovo múzea Ambra Vidalová. Brownov osvedčený recept na úspech.

Ako je možné, že moderná ľudská myseľ je schopná presnej logickej analýzy, a predsa nám zároveň dovoľuje prijímať náboženské viery, ktoré by sa zrútili aj pri tom najpovrchnejšom racionálnom skúmaní?

A práve to je niečo, čo musím knihe vytknúť. Dan Brown má totiž očividne recept na to, ako napísať úspešnú knihu, a použil ho aj tentokrát. A keďže som čítala aj všetky jeho predošlé knihy, dej mi už neprišiel taký strhujúci a miestami bol až mierne predvídavý. Stalo sa mi dokonca niečo, čo pri takomto žánri naozaj nemám rada – približne v polke knihy som uhádla, kto bude ten „páchateľ“, ktorý za všetkým stojí.

Kövesovi odjakživa pripadalo ako irónia, že človek, hoci najúžasnejší Boží výtvor, je ešte vždy v jadre zviera a jeho konanie do veľkej miery ovplyvňuje honba za uspokojovaním pôžitkov. Uspokojujeme telá v nádeji, že za tým budú nasledovať duše.

Mala som tiež troška problém s vývojom niektorých postáv. Robert Langdon bol v tomto príbehu až prekvapivo pasívny a občas som mala pocit, že sám nevie, či teda je veriaci alebo nie je. Edmond sa prezentoval ako zarytý ateista, ktorý opovrhoval náboženstvami ako takými, takže jeho zámer, ktorý sa na konci odhalí, mi prišiel mierne pokrytecký. Nepáčil sa mi ani veľkolepý romantický preslov jednej z postáv na konci knihy, ktorý bol absolútne nerealistický a ako vystrihnutý z nejakej Steelovky. Viac ale nepoviem, aby som nikomu nepokazila zážitok z čítania.Aby som to zhrnula, kniha nebola zlá. Ale nebola ani výnimočne dobrá. Mám vďaka nej pocit, že som precestovala polovicu Španielska, čo určite nie je na zahodenie. Ale myslím, že sa bude asi viac páčiť tým, ktorí nemajú načítané všetky Brownovky, pretože pre nich nebude príbeh taký predvídateľný. 

Stvoril ma Boh, dozvedel sa ako dieťa, a jedného dňa budem naveky žiť v Božom kráľovstve. Kirsch vyhlásil pravý opak: Som náhodnou udalosťou vesmíru a onedlho budem mŕtvy.

Knihu tiež odporúčam všetkým, ktorých baví filozofovanie nad tým, ako vznikol život a ako bude vyzerať budúcnosť ľudstva. Hlboko nábožensky založení ľudia asi môžu byť pri čítaní mierne pobúrení, takže ak si nechcú dvíhať tlak, asi by mali radšej siahnuť po inej knižke. :-) Pôvod si môžete kúpiť napríklad tu.

Vydavateľstvo: IKAR
Rok vydania: 2018
Počet strán: 524


Zverejnenie komentára

Latest Instagrams

© Knihožrútka. Design by FCD.